Na Mazurach powoli zbliża się czas, kiedy nocny jesienny las będzie rozbrzmiewał dziwnymi odgłosami. I nie chodzi tu o spóźnionych grzybiarzy tylko o rykowisko jeleni, które w mazurskich lasach słychać zwykle od końca sierpnia do początku października.
Jelenie to duże zwierzęta. Ich samce, czyli byki, mogą ważyć nawet do 170 kg. Dorosłym bykom co roku wiosną wyrasta poroże, które potem zrzucają pod koniec zimy. Byki przez większość roku żyją samotnie, a łanie (czyli samice jelenia), cielęta i młodzież przez większość roku żyją w stadach zwanych chmarami. Życie społeczne jeleni nabiera intensywności jesienią podczas rykowiska. Wtedy byki gromadzą się w pobliżu chmar łań i usiłują przejąć (lub utrzymać) nad nimi władzę. Dochodzi do pojedynków na ryczenie, którym byki chcą pokazać rywalom, że są mocne i mają nad nimi przewagę. Gdy głosem nie da się rozstrzygnąć sporu, dochodzi do bezpośrednich walk – uderzania i przepychania się porożami. Pokonany byk musi pogodzić się z porażką i oddalić, a zwycięzca przejmuje całą grupę łań i ma szansę zostać ojcem ich wszystkich przyszłorocznych cieląt.
Jelenie we wrześniu łatwo usłyszeć i trochę łatwiej wypatrzeć, co daje genialne możliwości w kwestii atrakcji dla Gości biznesowych którzy często organizując spotkania dla firm, szukają czegoś niezwykłego, niespotykanego, co przeżyć można tylko raz i tylko w Naturze Mazur. Spacer o piątej rano będzie dla uczestników konferencji czy uczestników szkolenia niezwykłym oderwaniem od rzeczywistości i życia firmowego. Tak wyjątkowa atrakcja podczas firmowej integracji jest zazwyczaj wielkim zaskoczenie dla pracowników firmy a także niezwykłą przygodą. W takim przypadku wybór sali konferencyjnej na Mazurach staje się dziecinnie prosty
Podczas wczesnowiosennego spaceru przez gęste młodniki lub zarośla, możemy znaleźć zrzut, czyli tykę jeleniego poroża, która, jak co roku, odpadła od głowy zwierzęcia. Zdarzało się, że na spacerach z przewodnikiem organizowanych przez Hotel, podczas długich weekendów jak majówka czy Boże Ciało, Goście hotelowi znajdowali ciekawe okazy poroża. Szczególnie interesujące było to dla dzieci, które znaleziska takie traktowały jak prawdziwe trofeum i dumne wracały do hotelu.
W ciągu całego roku w miejscach gdzie są świeżo powalone drzewa możemy odnaleźć ślady zębów jeleni na cienkiej korze bliżej czubka drzewa, którą zdrapują, żeby dostać się do smacznego i odżywczego łyka. W błocie, wilgotnym piasku, czy zimą na śniegu możemy znaleźć tropy, czyli odciski racic jelenia, które wyglądają jak dwa podłużne równoległe zagłębienia zaokrąglone z jednej strony i zaostrzone z drugiej. Długość tropu łani to maksymalnie 7 cm, a byka – 9 cm.
Najbardziej dociekliwym i cierpliwym uczestnikom przyrodniczych wypadów na Mazury być może uda się spotkać i rozpoznać odchody jelenia, albo wyszukać młode drzewa i krzewy z ogryzionymi przez te zwierzęta pąkami i pędami, albo wreszcie zobaczyć w oddali wśród drzew uciekającą chmarę. Zachęcamy do czujnej obserwacji przyrody, zwłaszcza w lesie.
Podczas pobytu w Hotelu nie zapomnij zapytać czy będzie organizowany spacer z przewodnikiem. Taki spacer to wielka frajda nie tylko dla rodzin z dziećmi. To fantastyczna przygoda również dla wyjazdów firmowych czy integracyjnych.